Klietka bláznov alebo Blbec na večeru?

Autor: Natália Rostowa | 14.9.2020 o 14:25 | (upravené 18.9.2020 o 19:58) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  23x

10.kapitola, II.zväzok

S Gabom vystupujeme hore schodami, on sa zľahka potkýna v japonských drevákoch. Ponožky v nich sa mu šmýkajú, no nezahreší ani raz. Chytím ho pod pazuchu, zamotám sa do rukáva jeho kimona. Sekundu lavírujeme obaja na poslednom schode, až konečne bez úrazu odomykám byt. 

V predsieni sa na nás vyvalí mix vôní. Som strašne zvedavá a hladná na jedlo, no ešte viac na Jurovu tvár, až zočí zagejšovaného Gaba. Zároveň ma trochu desí, za čo bude prezlečený Juro. Bude mať aj on ženské šaty?  Objavím sa dnes v Klietke bláznov? Bude predstavovať Tootsie? Marilyn? Xenu? Alebo si z Gaba len vystrelil a bude to normálna večera? Nechám sa prekvapiť, ešte neviem celkom čo od neho čakať...

Gabo si, ako správna gejša, dreváky vyzuje už na prahu. "Dám ti ich dovnútra, aby si nešiel domov bosý," poviem prakticky. Ja si konečne odopnem z nôh vysoké sandály. Obaja vstupujeme do kúpeľne. Umývame si naraz ruky,  ako v škôlke sa bijeme o mydlo, odtláčame sa a fŕkame. Príde nám to obom zábavné. Keď sa nám stretnú pohľady v zrkadle, líčenie sme si zázrakom obaja uchránili :)

Vojdeme do kuchyne. Je už prestreté. Juro je nám otočený chrbtom, čosi mieša na sporáku. Na hlave má vysokú kuchársku čiapku. Áno, v mojej fantázii by mal len to... Teraz, našťastie, je aj oblečený. Gabo vyloví zo záhybu kimona ryžové víno. Mitbringsel. "Moje meno Čo-Čo-San," povie Gabo. Najprv rozmýšľam, čo tu kokce. Aha, asi postava z tej opery. No, bude dnes sranda aj s čočou, pomyslím si.

Juro sa k nám obráti a vyvalí oči. Chvíľu je ticho a potom sa aj s varechou v ruke pokloní gejši a povie: "Koňačúha!" Gabo sa mu pokloní po japonsky a jemne mu odpovie: "Koničiua." Aha, tak sa pozdrav povie správne. Varechou, na ktorej stále visí kus papriky, dostávame nemý Jurov pokyn, že môžme zasadnúť k stolu.

Na stole je stará známa mrkvička nakrájaná na paličky, aj vtáčí zob slnečnicových a tekvicových opečených zrniečok. V 5litovej fľaši je domáca uhorková limonáda s krúžkami citrónov a lístkami mäty. V nej žufaňa na naberanie. V ošatke sú pagáčiky, na tanieri domáce syrové korbáčiky. 

Ja sedím tak, že vidím na Jura, takže môžem premýšťať, či tým Ratatouille myslel, že pod kuchárskou čiapkou má myšacu, ktorá mu šklbe vlasy, aby vedel, kedy soliť. Alebo ozaj pripravuje dusenú zeleninu podľa známeho receptu. "O minútku budem podávať prvý chod," oznámi nám Juro s gráciou šéfkuchára. Neviem, strašne mi to pripomína relácku Prestreté. Ale tam tuším nemali pri stole karneval...

Je koniec leta, nie je čas prevlekov, teda fašiangy ani halloween, to len u nás je červený koberec. Vlastne, asi sa bude očakávať, že sa pridám. Aký film mám rada? Voda pre slony. Ale kde teraz narýchlo zoženiem ušatého 5 tonového Dumba. Titanik bol tiež super, ale nebudem sa tu promenádovať len v srdiečkovom náhrdelníku... Nekonečný príbeh! Na princeznú som stará a nočný hejkal mal tuším len jeden zub. Dám to na klišácku Marilin: Hepy bŕzdej, mistr prezideeent? To by som musela byť v záclone.... To radšej nie!

Juro oklepe varechu o kastról. "Hotovo, mládež," oznámi a dá si dole kuchársku čiapku. Myšaca tam (už?) nie je. Znalecky poťažká prinesenú pálenku od gejši. Naleje do troch kalíškov, podá mne aj Gabovi štamprlík saké, lupneme ho "na zdravie", ale asi aj na guráž. Ja ponalievam limonádu do pripravených pohárov, nech som aspoň trochu príčinlivá. Sem tam žblnkne citrón von zo žufany do pohára, aj na obrus. Chalani sa tvária, že si to nevšimli. Milé!

"Jedlo je ešte horúce, tak kým trošku vychladne, idem sa dať do poriadku," informuje Juro a nechá nás s gejšou osamote. "Môžem si dať na balkóne cigu?" spýta sa Čo-Čo-Sun. "Jasné, poď," vyjdeme a oprieme sa o zábradlie. Gejša vytiahne cigaretu a zapáli si. "Gabo, počuj, ako ťa mám dnes večer oslovovať? Čo-Čo alebo Gabo?" priznám zmätene. Pobavene vyfúkne koliesko dymu. "To nechám na teba," odpovie tajomne. Do toho mi zazvoní telefón...

 

Pokračovanie: https://rostowa.blog.sme.sk/c/543988/juro-dava-klinec-vecera.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo vybral Kočner z trezoru? Polícia si dôležité video vypýtala neskoro

Kamerové záznamy z bánk sa automaticky ničia po 13 mesiacoch.

Cynická obluda

Boris Kollár radí s knihou

Absurdnejšia výhovorka, ako že sa Haščák a Kollár stretli pre knihu by už bolo len ak by sa stretli, aby robili jazykové korekcie.


Už ste čítali?